Tampa, FlorydaFloryda jest dobrym miejscem do otwarcia pierwszego biura w USA z kilku powodów.

Lokalizacja najbliższa Europie

Floryda zlokalizowana jest na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, czyli od strony Oceanu Atlantyckiego. Wschodnie wybrzeże jest zlokalizowane najbliżej Europy, dzięki temu czas podróży lotniczej jest zminimalizowany. Poza tym istnieje wiele połączeń lotniczych z Europy do miast na wschodnim wybrzeżu USA. Lot na zachodnie wybrzeże (np. do Kalifornii) trwa o 5-6 godzin dłużej i wymaga dodatkowych przesiadek.

Minimalna różnica czasu

Pomiędzy Polską a wschodnim wybrzeżem USA jest 6 godzin różnicy czasu. Oznacza to że, gdy w USA jest godz. 8.00, w Polsce jest godzina 14.00. W obu krajach jest więc odpowiednia godzina aby nawiązać np. rozmowę telefoniczną, lub wysłać maila licząc na odpowiedź tego samego dnia. Będąc na Florydzie, nawet o godz. 15.00 można pokusić się o kontakt z Polską, gdzie jest godzina 21.00. Przyjmuje się jednak, że o ile sprawa nie jest pilna, nie powinno się dzwonić po godz. 19.00 (w USA jest wtedy 13.00). Istnieje więc 5-godzinne okno czasowe odpowiednie do komunikacji, z poszerzeniem do 7 godzin w sytuacjach wyjątkowych lub w przypadku kontaktu w sprawach prywatnych.

Należy zauważyć, że na zachodnim wybrzeżu, czyli np. w Kalifornii, różnica czasu wynosi aż 9 godzin. Okresy czasu pracy w ogóle nie pokrywają się z Europą. Kiedy Polacy kończą pracę (godz. 17.00), Kalifornijczycy dopiero ją rozpoczną (godz. 8.00) Mail wysłany z Kalifornii w poniedziałek w ciągu dnia, zostanie odczytany w Polsce dopiero we wtorek.

Koszty niższe niż w Nowym Jorku lub Bostonie

Na wschodnim wybrzeżu USA są inne centra biznesowe, w tym największe, czyli Nowy Jork. Stawki wynagrodzeń w NY są jednak znacznie wyższe niż na Florydzie. Stawiając pierwsze kroki w USA należy ściśle kontrolować wydatki, gdyż wszystkie niemal ceny w USA są wyższe niż w Polsce (to nie dotyczy m.in. cen benzyny). Poza kosztem wynagrodzeń, duża różnica widoczna jest również w cenach nieruchomości – zarówno komercyjnych jak i mieszkaniowych. Wynajem biura w centrum Nowego Jorku jest ok. 2x droższy niż na Florydzie. To samo dotyczy powierzchni magazynowej. Koszt zakupu lub wynajmu mieszkania lub domu jest także znacznie wyższy, niż podobnego mieszkania na Florydzie. Poza tym należy pamiętać o dziesiątkach innych wydatków, jak koszty usług czy podatków, które również przemawiają na rzecz Sunshine State.

Dostęp do infrastruktury

Floryda dysponuje kilkoma dużymi portami, m.in. w Tampa. Jest to niezwykle ważne dla polskich eksporterów, którzy mogą wysłać produkty bezpośrednio do miasta w którym mają biuro i magazyn. Tampa dysponuje lotniskiem międzynarodowym jak i krajowym. Siatka połączeń jest bardzo rozbudowana a ceny biletów lotniczych niskie. Opłaty portowe czy magazynowe są w Tampa znacznie niższe niż w Nowym Jorku czy nawet w zatłoczonym Miami. Jednocześnie w rejonie Tampa Bay pozostaje jeszcze znaczny obszar niezabudowanych terenów, który sprzyja budowie nowych osiedli, centrów handlowych i lotnisk.

Dostęp do kadry pracowniczej

Floryda jest czwartym największym ośrodkiem gospodarczym w USA (Po Kalifornii, Teksasie i Nowym Jorku), z ponad 20 mln mieszkańców. PKB Florydy jest dwukrotnie wyższe niż PKB Polski. Na Florydzie działa wiele uczelni wyższych i technicznych, w tym popularne uniwersytety. Firmy planujące zatrudnić pracowników nie będą miały problemów z pozyskaniem specjalistów każdego szczebla. Floryda przyciąga pracowników również bardzo przyjaznym klimatem. Rocznie na Florydę przenosi się ok. 300 tys osób, czyli ok. 900 osób dziennie!

Położenie poza szlakiem huraganów

Wszystkie huragany formują się nad oceanami, a słabną nad lądem. Huragany które docierają do USA formują się nad Atlantykiem, u zachodnich wybrzeży Afryki i kierują na zachód w stronę USA. Podczas przemieszczania się nad oceanem nabierają siły, tak że największą moc uzyskują tuż przed uderzeniem w ląd. Najbardziej narażone na szkody są więc miasta na wschodnim wybrzeżu Florydy, jak np. Miami. Następnie huragan słabnie przemieszczając się nadal na zachód lub zmienia kierunek. Zanim dotrze do zachodniego wybrzeża Florydy, jest już dużo słabszy. Poniżej modele przewidujące trasę huraganu Dorian (2019) z zaznaczeniem kategorii (skala od 1 do 5).